Jak studiować i nie zwariować?

Studia to okres, w którym bardzo dużo się dzieje. Obowiązki i przyjemności mieszają się i zachodzą na siebie, wzbudzając często napięcie, wrażenie pośpiechu i konieczności zarywania nocy. A może by tak spokojniej? Zobacz, jak studiować bez stresu.

(Auto)motywacja

Bez niej ani rusz. Co więcej, badania pokazują, że wewnętrzna jest zdecydowanie lepsza niż zewnętrzna. Jak zatem wzbudzić w sobie chęć do działania i nie popaść w pułapkę słomianego zapału? Przede wszystkim spróbuj przyjąć odpowiednią postawę i sposób myślenia: bazuj na swoich mocnych stronach, kompetencjach i doświadczeniu, wyciągaj wnioski z osiągniętych sukcesów i popełnionych błędów. Pamiętaj: nie musisz być doskonały. Perfekcjonizm to poważna blokada dla motywacji. Poświęć też chwilę uwagi swojemu środowisku. Być może otaczasz się ludźmi, którzy ciągle marudzą? A może próbujesz uczyć się w miejscu, w którym co chwilę coś cię rozprasza? Masz na te czynniki dużo większy wpływ, niż mogłoby ci się wydawać. 

Zarządzanie sobą w czasie

Jedno wiemy na pewno: przejęcie kontroli nad czasem nie jest możliwe, ale zarządzanie sobą - jak najbardziej tak. Istnieje całe mnóstwo metod i narzędzi pomocnych zarówno na etapie planowania, jak i realizacji zadań. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób ustanawiasz swoje cele. Czy są konkretne, osiągalne i mierzalne? Jeśli tak, możesz przystąpić do „zjadania słonia”, czyli dzielenia wielkiego, przytłaczającego projektu na mniejsze części. Metoda ta świetnie sprawdza się przy pisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej. Wybierz taki sposób działania, który będzie najodpowiedniejszy dla ciebie. 

Asertywność

Sztuka mówienia „nie” jest przydatna nie tylko na studiach, ale także na każdym kolejnym etapie życia. W końcu świat ma nam tyle do zaoferowania: imprezy, podróże, naukę, pracę, telefony od przyjaciela, seriale telewizyjne i wciągające książki. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego dobrze jest ustalić priorytety, znać swoje wartości i przestrzegać wyznaczonych granic. Dzięki temu zrealizujesz najważniejsze dla siebie cele i wyrwiesz się z roli „zawsze chętnego i uległego”. Nie musisz za każdym razem reagować na prośby, naciski i wymagania otoczenia. Jak pewnie zdążyłeś się już domyślić, nie bez powodu asertywność uważana jest za jedną z najtrudniejszych do opanowania kompetencji interpersonalnych. Trening jednak czyni mistrza, a gdybyś potrzebował pomocy, w Warszawie znajdziesz wiele kursów i warsztatów z tego zakresu.

Ostrzenie piły

W tym wszystkim nie zapominaj o odpoczynku. Psychologowie często porównują go do ostrzenia piły: jeżeli drwal ścinający drzewa, nie zrobi sobie przerwy na konserwację narzędzia pracy, w końcu zniszczy je tak, że nie będzie nadawało się do użytku, a jego naprawa okaże się bardzo kosztowna i długotrwała. Tak samo jest z naszą energią, motywacją i zdrowiem psychicznym. Sam dobrze wiesz, co najlepiej cię odpręża. To może być huczne spotkanie w gronie znajomych, gorąca kąpiel z ulubioną książką lub medytacja.

I spokojnie, na pewno ze wszystkim sobie poradzisz. 

Ogarnięcie swoich wydatków i rozsądne planowanie budżetu to spore wyzwanie. Niemniej już czas najwyższy! Jeśli zależy ci na samodzielności finansowej i stopniowym uniezależnianiu się od pomocy rodziców, nie zwlekaj: załóż konto studenckie, inwestuj środki i przede wszystkim planuj, planuj i jeszcze raz planuj.

Zwierzęta są zapewne ważne w życiu wielu z Was. Tym razem nasi studenci i pracownicy w Warsaw Students Guide włączyli się w akcję pomocy psom i kotom w Schronisku na Paluchu a także odwiedzili miejsce, które chwyci za serce nie tylko kociarzy – Miau Cafe.

Mobilne punkty gastronomiczne wymyślone przez amerykańskich ranczerów w latach 60. XIX wieku znacząco różnią się od tych, które współcześnie można spotkać na ulicach Warszawy. Nie znajdziesz w nich suszonego mięsa, fasoli i boczku przechowywanych tygodniami dla strudzonych wędrowców, poszukujących pastwiska dla hodowanego przez siebie bydła. Skosztujesz za to oryginalnych dań z najdalszych zakątków świata.