Ile kosztuje życie w Warszawie?

Jeśli rozważasz podjęcie studiów w stolicy, zapewne zastanawiasz się, ile wyniosą cię koszty codziennego życia. Specjalnie dla ciebie postanowiliśmy to sprawdzić.

Dach nad głową

Najpierw najważniejsze, czyli miejsce do zamieszkania. Najtańszą opcją jest akademik. Ceny za pokój zaczynają się już od 300 zł miesięcznie. Najczęściej dzieli się go z jedną lub dwiema osobami, co może być dobrą okazją do poznawania nowych ludzi, ale też sporym wyzwaniem dla introwertyków. Inną opcją jest wynajęcie pokoju. Ceny wahają się od 500 do około 1000 zł w zależności od standardu i lokalizacji. Droższą, ale jednocześnie najwygodniejszą alternatywą jest samodzielne wynajęcie kawalerki lub mieszkania do spółki ze znajomymi. Koszt to około 1600 zł w górę.

Opłaty za studia

Jeśli studiujesz dziennie na uczelni państwowej, ten problem cię nie dotyczy. Choć z drugiej strony pod uwagę powinieneś brać wydatki na drukowanie i kserowanie notatek oraz bindowanie i oprawianie prac. Studiując wieczorowo, zaocznie lub prywatnie, twoje czesne wyniesie około 3500 zł za semestr. Ale głowa do góry. Niektóre uczelnie oferują swoim studentom bardzo atrakcyjne zniżki. Świetnym przykładem jest Uczelnia Łazarskiego, umożliwiająca niektórym kandydatom studiowanie przez cały pierwszy rok całkowicie za darmo! Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę: https://rekrutacja.lazarski.pl/oplaty-i-znizki/

Codzienne wydatki

Planując miesięczne wydatki, nie można zapomnieć o przyziemnych sprawach, takich jak jedzenie. Niemniej jednak w tej kategorii najłatwiej jest zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy kupować. Najniższe ceny oferują oczywiście dyskonty. Warto rozważyć także zakupy online. Zmniejsza to ryzyko wrzucenia do wirtualnego koszyka niepotrzebnych produktów pod wpływem impulsu. Samodzielne gotowanie posiłków niewątpliwie popłaca. Koszt obiadu na mieście to od kilkunastu złotych w uczelnianej stołówce do kilkudziesięciu w restauracji. Żyjąc bardzo oszczędnie, miesiąc wydatków na jedzenie można zamknąć już w 400-500 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze dodatkowe zakupy np. kosmetyków oraz niezbędnych środków czystości, czyli około 100 zł.

Rozrywka

Rozporządzaj dobrze budżetem, żeby starczyło na przyjemności. Za bilet na koncert zapłacisz minimum 30 zł. Festiwale muzyczne to już poważny wydatek rzędu kilkuset złotych. Wyjście do teatru to około 100 zł za spektakl, a do kina 50 zł. Warto zaglądać na stronę https://ewejsciowki.pl/. Bilety wstępu do muzeów, galerii i teatrów można tam kupić nawet za 15 zł. Warszawa oferuje też dużo darmowych wydarzeń kulturalnych.

Komunikacja miejska

Studencie, masz szczęście! Obowiązuje cię 50-procentowa zniżka na wszystkie bilety. I tak za przejazd 20-minutowy zapłacisz 1,70 zł, dobowy – 7,50 zł, a miesięczny – 55 zł. Wszystkie ceny oraz rodzaje biletów i kart miejskich znajdziesz na stronie: http://ztm.waw.pl/.

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się tego sporo, prowadzone co roku rankingi pokazują, że przy odpowiednim planowaniu, koszty życia w Warszawie nie odbiegają znacząco od tych w innych miastach. Nieważne czy w stolicy, czy w Krakowie lub Poznaniu, utrzymać się możesz już za około 850 zł miesięcznie. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dorobić na studiach, przeczytaj artykuł: link wewnętrzny do artykułu Jak i gdzie dorobić na studiach.

Ogarnięcie swoich wydatków i rozsądne planowanie budżetu to spore wyzwanie. Niemniej już czas najwyższy! Jeśli zależy ci na samodzielności finansowej i stopniowym uniezależnianiu się od pomocy rodziców, nie zwlekaj: załóż konto studenckie, inwestuj środki i przede wszystkim planuj, planuj i jeszcze raz planuj.

Zwierzęta są zapewne ważne w życiu wielu z Was. Tym razem nasi studenci i pracownicy w Warsaw Students Guide włączyli się w akcję pomocy psom i kotom w Schronisku na Paluchu a także odwiedzili miejsce, które chwyci za serce nie tylko kociarzy – Miau Cafe.

Mobilne punkty gastronomiczne wymyślone przez amerykańskich ranczerów w latach 60. XIX wieku znacząco różnią się od tych, które współcześnie można spotkać na ulicach Warszawy. Nie znajdziesz w nich suszonego mięsa, fasoli i boczku przechowywanych tygodniami dla strudzonych wędrowców, poszukujących pastwiska dla hodowanego przez siebie bydła. Skosztujesz za to oryginalnych dań z najdalszych zakątków świata.