Gap Year - dobry pomysł?

Matura zdana, studia skończone, klamka zapadła. Ale czy na pewno? Coraz więcej młodych ludzi mówi STOP wszechobecnemu wyścigowi szczurów i pogoni za realizacją narzuconego odgórnie schematu. W zamian wybierają rok wolności.

Dziura w życiorysie?

Gap year to termin oznaczający przerwę między kolejnymi, ważnymi etapami życia. Najczęściej jest to moment tuż po zdaniu matury lub ukończeniu studiów. To czas na podróże i realizację marzeń, zobaczenie jak wygląda świat i odpowiedzenie sobie na pytania dotyczące tego, kim jestem i co tak naprawdę chcę w życiu robić. Coraz bardziej popularny w Europie Zachodniej gap year w Polsce ciągle traktowany jest z pewną podejrzliwością. Budzi obawy rodziców, myślących że to po prostu rok stracony. Tymczasem taka roczna przerwa może nieść ze sobą wiele korzyści. 

Podróże kształcą

Czujesz się zagubiony? Nie jesteś pewien, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać, ani co tak naprawdę cię interesuje? Nie zadręczaj się. Tego typu wątpliwości są jak najbardziej naturalne dla okresu życia, w jakim się znajdujesz. Rozwiać je mogą nowe doświadczenia i chwila oddechu, czyli właśnie to co oferuje gap year. Podróż życia pozwoli ci podszlifować język oraz poznać nowe kultury. Pomoże ci również ukształtować charakter. Badania pokazują, że osoby, które podjęły decyzję o wyjeździe, w konsekwencji stały się bardziej samodzielne i odpowiedzialne, a także świadome swoich predyspozycji, możliwości i pragnień. Gap year to również szansa na przekonanie się na własnej skórze, jak wygląda zarabianie na siebie i zarządzanie własnymi finansami. Zapoznasz się z możliwościami nauki i pracy za granicą, a także prawdopodobnie zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie w przyszłości. Odseparowanie się od presji najbliższego otoczenia pozwoli ci na zebranie myśli, odnalezienie inspiracji i podejmowanie samodzielnych decyzji. 

Najczęstsze objawy

Dla rodziców to przede wszystkim ryzyko utraty kontroli i troska o to, czy gap year nie zamieni się w gap life. Dla młodych to koszty wyjazdu. Tych pierwszych uspokajamy: statystyki pokazują, że zdecydowana większość podróżników nie rezygnuje z nauki w przyszłości. Co więcej, ich wyniki są zazwyczaj lepsze, a poziom zaangażowania wyższy w porównaniu do innych studentów. Druga obawa także nie stanowi przeszkody nie do obejścia. Samodzielne utrzymanie się podczas wyjazdu to kwestia dobrego rozeznania i organizacji. Na stronie https://www.gapyear.com/ znajdziesz przykładowe oferty pracy, stażu lub wolontariatu w najodleglejszych zakątkach świata.

A jeśli okres studiów masz już dawno za sobą, ale właśnie poczułeś zew przygody, jeszcze nic straconego. Wraz ze wzrostem popularności idei gap year, coraz częściej słyszy się o sabbatical – płatnym, nawet kilkumiesięcznym urlopie dla profesjonalistów.

Ogarnięcie swoich wydatków i rozsądne planowanie budżetu to spore wyzwanie. Niemniej już czas najwyższy! Jeśli zależy ci na samodzielności finansowej i stopniowym uniezależnianiu się od pomocy rodziców, nie zwlekaj: załóż konto studenckie, inwestuj środki i przede wszystkim planuj, planuj i jeszcze raz planuj.

Zwierzęta są zapewne ważne w życiu wielu z Was. Tym razem nasi studenci i pracownicy w Warsaw Students Guide włączyli się w akcję pomocy psom i kotom w Schronisku na Paluchu a także odwiedzili miejsce, które chwyci za serce nie tylko kociarzy – Miau Cafe.

Mobilne punkty gastronomiczne wymyślone przez amerykańskich ranczerów w latach 60. XIX wieku znacząco różnią się od tych, które współcześnie można spotkać na ulicach Warszawy. Nie znajdziesz w nich suszonego mięsa, fasoli i boczku przechowywanych tygodniami dla strudzonych wędrowców, poszukujących pastwiska dla hodowanego przez siebie bydła. Skosztujesz za to oryginalnych dań z najdalszych zakątków świata.