E-mailowy savoir-vivre

Dzięki komunikacji online kontakt między studentami a kadrą profesorską stał się szybszy i łatwiejszy. Nie oznacza to jednak, że może być niedbały. Jak nie przekroczyć cienkiej granicy dobrego smaku w korespondencji mailowej? Oto kilka wskazówek.

Upewnij się, że twój adres mailowy nie jest kompromitujący

To szczególnie cenna rada, jeśli swoje pierwsze konto pocztowe zakładałeś na zajęciach informatyki w czwartej klasie i do tej pory z niego korzystasz. Adres kicia2000@buziaczek.pl albo batman@spokoluz.pl nie zdadzą egzaminu. Zmniejszą też szanse, że wykładowca, do którego kierujesz wiadomość, potraktuje cię poważnie.

Wykorzystaj czas

Jeżeli jesteś typowym przedstawicielem młodego pokolenia, zapewne nie przepadasz za stresującymi kontaktami twarzą w twarz. Wykorzystaj zatem czas, który poświęcasz na napisanie maila i zrób to porządnie. Przede wszystkim zastanów się, w jakim celu piszesz. To pomoże ci nadać wiadomości odpowiedni tytuł/temat. Niech będzie krótki, zwięzły i konkretny, ułatwiający odbiorcy zrozumienie dalszej treści oraz jej ewentualne odszukanie w skrzynce. Treść maila nie powinna być przesadnie długa. Jeśli nie jesteś w stanie jej skrócić, zadbaj o tzw. światło, czyli pustą przestrzeń oddzielającą od siebie najważniejsze informacje. 

Przed wysłaniem sprawdź dwa razy

Czas, który poświęcasz na napisanie maila, warto wykorzystać nie tylko na dopieszczanie jego treści, ale także formy. Zadbaj o poprawność językową. Błędy ortograficzne i interpunkcyjne są niedopuszczalne. Podobnie jak brak polskich znaków i używanie emotikonek. Tekst powinien wyglądać schludnie. Nie przesadzaj z formatowaniem, zbędnymi podkreśleniami i pogrubieniami. Unikaj stosowania wersalików, czyli wielkich liter. Odbiorcy mogą skojarzyć się z krzykiem, złością lub roszczeniową postawą. 

Zaczynaj i kończ z klasą

Sztuka poprawnego witania i żegnania odbiorcy jest trudna, ale da się ją opanować, stosując kilka prostych zasad. Przede wszystkim nie rozpoczynaj maila od „Witam”. Sformułowanie to kojarzy się z protekcjonalnością i wyższością adresata. Bezpieczniej będzie użyć „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani” z uwzględnieniem odpowiedniego tytułu naukowego. W końcu to korespondencja uczelniana. Na zakończenie nada się „Z poważaniem” albo „Z wyrazami szacunku”. Ważne jest, aby dopasować styl korespondencji do rozmówcy i sytuacji. Jeśli wykładowca zachęca, aby studenci zwracali się do niego po imieniu i bez zbędnych form grzecznościowych, należy wziąć to pod uwagę w mailu.

Zadbaj o załączniki

Nie raz pewnie będziesz wysyłać swoje prace zaliczeniowe za pośrednictwem internetu. Pamiętaj, aby w treści maila zawrzeć informację o załączonych dokumentach, tak aby nie umknęły one uwadze odbiorcy. Zadbaj także o ich odpowiednie nazwanie. Załącznik powinien opatrzony być imieniem i nazwiskiem nadawcy oraz tytułem pracy. 

Ogarnięcie swoich wydatków i rozsądne planowanie budżetu to spore wyzwanie. Niemniej już czas najwyższy! Jeśli zależy ci na samodzielności finansowej i stopniowym uniezależnianiu się od pomocy rodziców, nie zwlekaj: załóż konto studenckie, inwestuj środki i przede wszystkim planuj, planuj i jeszcze raz planuj.

Zwierzęta są zapewne ważne w życiu wielu z Was. Tym razem nasi studenci i pracownicy w Warsaw Students Guide włączyli się w akcję pomocy psom i kotom w Schronisku na Paluchu a także odwiedzili miejsce, które chwyci za serce nie tylko kociarzy – Miau Cafe.

Mobilne punkty gastronomiczne wymyślone przez amerykańskich ranczerów w latach 60. XIX wieku znacząco różnią się od tych, które współcześnie można spotkać na ulicach Warszawy. Nie znajdziesz w nich suszonego mięsa, fasoli i boczku przechowywanych tygodniami dla strudzonych wędrowców, poszukujących pastwiska dla hodowanego przez siebie bydła. Skosztujesz za to oryginalnych dań z najdalszych zakątków świata.